Respect My Way

HISTORIE

Rozmowa 2

Kierowca: ELŻBIETA I KRZYSZTOF PALAT K.P.: Mój tato był kierowcą zawodowym i od najmłodszych lat pokazywał mi ten świat. Kiedy istniała taka możliwość, zabierał mnie w trasę po Polsce. Zaszczepił we mnie chęć bycia kierowcą. W tym roku minęły mi 42 lata w zawodzie.

Kierowca: ELŻBIETA I KRZYSZTOF PALAT

Dlaczego zdecydowali się Państwo na zawód kierowcy?

K.P.: Mój tato był kierowcą zawodowym i od najmłodszych lat pokazywał mi ten świat. Kiedy istniała taka możliwość, zabierał mnie w trasę po Polsce. Zaszczepił we mnie chęć bycia kierowcą. W tym roku minęły mi 42 lata w zawodzie.

E.P: Ja nie jestem kierowcą zawodowym, ale dobrze znam branżę. Przez wiele lat prowadziłam firmę transportową, mam certyfikat międzynarodowego przewoźnika, a także uprawnienia ADR. Kiedy nasze dwie córki wyszły za mąż, postanowiłam jeździć z mężem dla towarzystwa. I tak mija nam wspólnie w trasie 14 lat.  

Co cenią Państwo w wykonywanej pracy? 

E.P.: Zwiedziliśmy całą Europę, odwiedzamy piękne miejsca, poznajemy ciekawych ludzi, nowe tradycje, smakujemy różnych potraw i uczymy się języków. Cieszymy się życiem i cenimy wspólny czas. 

A minusy? 

K.P: Gdybym miał wybrać zawód po raz drugi, ponownie wybrałbym ten. Nie widzę minusów pracy truckera. Chociaż nie zawsze tak było. Długo pracowałem w Niemczech, i wtedy narzekałem na rozłąki z rodziną. Dziś cieszę się obecnością żony. Łączymy przyjemnie z pożytecznym. 

Czy mogą się Państwo podzielić jakąś historią związaną z wykonywanym zawodem?  

K.P.: Byliśmy w trasie w ukochanej Hiszpanii, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Zadzwoniliśmy do szefa i zadeklarowaliśmy, że jeśli kierowcy z naszej firmy ściągną do Polski rodzinę, pomożemy. I tak też się stało. Do jednego z kierowców przyjechała żona i synek z Odessy. Nasz dom był otwarty, a nasze córki, które mieszkają niedaleko, pomogły rodzinie znaleźć mieszkanie i pracę. Dziś mogą spać spokojnie.  

Dziękuję za rozmowę. 

Pozostałe historie

Rozmowa 29

Kierowca: Jarosław Frej Co pana skłoniło do zostania kierowcą zawodowym? Myślę, że zadziałały dwa aspekty.

Czytaj dalej »

Rozmowa 28

Kierowca: Krzysztof Kubiak Co Pana skłoniło, żeby zostać zawodowym kierowcą? Ja mam 66 lat, ten

Czytaj dalej »

Rozmowa 27

Kierowca: Karolina Jaśkowska Jak to się stało, że zdecydowała się Pani na pracę jako kierowczyni

Czytaj dalej »