Respect My Way

HISTORIE

Rozmowa 12

Kierowca: Rafał Jabłoński

Dlaczego zdecydował się Pan zostać kierowcą?

Całą moją karierę poświęciłem transportowi. Miałem jedynie trzy lata przerwy od tej branży, ale szybko zorientowałem się, że muszę powrócić do tego, co lubię. Kierowcą zawodowym jestem od 2004 roku. Do tego zawodu skłoniły mnie głównie kwestie finansowe i fakt, że mój ojciec też był kierowcą.

Jakie widzi Pan plusy w tym zawodzie?

Żeby zostać kierowcą, trzeba to lubić, ale jest wiele plusów. Najbardziej lubię tę wolność i święty spokój. Mam bardzo spokojną pracę, rzadko wydarza się coś niestandardowego, więc się nie stresuję. Robię swoją robotę i nikt nie zawraca mi głowy. Nie wyobrażam sobie siebie za biurkiem, gdzie musiałbym się tłumaczyć z wykonywanych zadań lub gdybym musiał odbierać maile i telefony. Myślę, że to zbyt obciążające psychicznie. Dlatego cenię swoją pracę.

Co uznałby Pan za minus w zawodzie kierowcy?

Ciężko mi teraz się doszukać minusów, bo jest ich obecnie bardzo niewiele. Dawniej, kiedy pracodawcy mieli więcej swobody i kontroli, zdarzały się problemy z płynnością finansową. Pojawiały się niedomówienia, nieporozumienia. Mój kolega doświadczył nieprzyjemnej sytuacji, kiedy poinformował szefa o zwolnieniu się. Nie otrzymał wtedy części wypłaty. Próbował o to zawalczyć, ale nic nie zdziałał. Takie sytuacje zdarzały się pewnie nie tylko w tej branży. To zależy od tego, jakim kto jest człowiekiem. Mnie też spotkała podobnie nieprzyjemna sytuacja, ale dotyczyło to znacznie mniejszej kwoty. Pracodawcy też lubili zatajać stan techniczny pojazdu, co mogło wpływać na bezpieczeństwo.

Czy jest historia, którą chciałby Pan opowiedzieć?

Nie przypominam sobie żadnej historii, którą mógłbym teraz opowiedzieć. To chyba znak, że mam dobrą, spokojną i stabilną pracę. Jestem z niej bardzo zadowolony.

Pozostałe historie

Rozmowa 29

Kierowca: Jarosław Frej Co pana skłoniło do zostania kierowcą zawodowym? Myślę, że zadziałały dwa aspekty.

Czytaj dalej »

Rozmowa 28

Kierowca: Krzysztof Kubiak Co Pana skłoniło, żeby zostać zawodowym kierowcą? Ja mam 66 lat, ten

Czytaj dalej »

Rozmowa 27

Kierowca: Karolina Jaśkowska Jak to się stało, że zdecydowała się Pani na pracę jako kierowczyni

Czytaj dalej »